Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bravinné NJ

15. 9. 2007

Bravinné , okr. NJ

 

V Bravinném byl r. 1606 vodní mlýn, který tehdy držel Zikmund  Murzek z něho odváděl vrchností 10 tolárů a dvě čtvrtky chlebové mouky. Mlýn stál nedaleko pohořílských  hranic pod návrším, jemuž lid ještě do ne dávna říkal Murzův kopec. V Bravinném, které se rozprostírá na návrší nemohl mít ani vodní mlýn dostatek vody a tak upadal, až r. 1780 byl úplně opuštěn. Aby Bravinští nemusely zajíždět do vzdálených vodních mlýnů v údolí Bílovky nebo až do údolí Lukaveckého potoka, byl téměř v každém domě v obci malý ruční mlýnek, na kterém mleli obilí a rozemleté je osívali na sítě.

Bravinné (Burian 44)

Větrný mlýn asi 300m sv. od obce, ve vidlici polních cest. Doložen od roku 1736. maj. Reinhold Fischer. (Burian)

První větrný mlýn v Bravinném , a to na severní straně obce, postavil r.1785 Jakub Kretschmer, který se přistěhoval z tzv. slatinského mlýna ve Staré Vsi. Kretschmer si zároveň postavil domek, dnešní č.53.

Majitel větrného mlýna na severní straně obce, Bohumír Kretschmer, postavil r.1865 dům č.60 a byl od r.1874 po několik volebních období až do r.1891 volen starostou obce.

Ještě do ne dávna nazývali lidé v obci malou uličku okolo mlýna „mlýnářskou uličkou“. (Kadlčík)

 Bravinné (Burian 43)

Větrný mlýn beranní asi 500m jv. Od obce vpravo od silnice do Bílovce, kóta 398. Dřevěná konstrukce pobita šindelem. Doložen 1878 a později.  (Burian)

Druhý větrný mlýn v Bravinném, a to na východní straně obce postavil r.1816 majitel Obrazekusedlosti Václav Lech. Že majitelé větrných mlýnů bohatli, svědčí tom , že Václav Lech se vykoupil z roboty . Až do zrušení roboty byl svobodným sedlákem. Postavil mimo jiné i svou usedlost dům č. 56, který patřil k větřáku. Větřák postavený Lechem stál ještě v roce 1922. (Kadlčík)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář