Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hladké Životice

11. 3. 2007

Hladké Životice

1. Větrný mlýn beraní.

K Hladkým Životicím se vztahuje první doklad o existenci větrného mlýna na fulneckém panství. K tomuto místu patří zřejmě zmínka o větrníku z roku 1643. Roku 1650 byl následkem dlouhých válek tento mlýn zpustošen.

2. Větrný mlýn beraní.

Teprve roku 1811 byla podána žádost o povolení stavby větrného mlýna pro Antona Brossmanna, čekatele na vodní mlýn Kretschmerův (Brossmann byl pastorkem Kretschmerovým) a to na pozemku tohoto vodního mlýna. Panství i obec žádost doporučili, ani fulnecký mlynářský cech nic nenamítal. Stavba byla provedena roku 1812. Současně však byla zamítnuta žádost fojta Jana Liebischera o povolení k výstavbě větřáku na pozemcích fojtství. Větřák Grossmannův přešel však snad do rukou Filipa Staffy z Kujav (viz tomtéž), který prý roku 1835 neužíval předepsané váhy. Jiné zprávy se nepodařilo nalézt. Ani v pomístních názvech není stop po zdejším větřáku. V roce 1875 byl dřevěný větřák v Hladkých Životicích v živnostenském provozu (podle Berichtu).

Na katastrální mapě Hladkých Životic z roku 1833 ještě větřák není zakreslen. Zdá se však, že na listu č. IV je pozdější náčrtek větřáku na díle 24 mezi silnicemi do Suchdolu a do Kunína. Na novější katastrální mapě 1 : 2880 z roku 1875 je již dřevěný větrný mlýn zakreslen na listu 4 v trati „Hofried ve vidlici silnic z Hladkých Životic do Suchdolu a Kunína, a to v selském díle s parc. čís. 448/2. Číslo pozemku větřáku je 446. Mlynářská Chalupa u větřáku nebyla, aspoň není zakreslena.

Větřák stal ve vzdálenosti 306 m jz od kostela v Hladkých Žívoticich azimut 236°. Po postavení železniční trati ze Suchdola do Fulnaku v roce 1891 se dostal větřák do blízkosti železniční trati a zastávky v Hladkých Životicích, od níž byl vzdálen asi 230 m na severovýchod. Je zakreslen na spec. mapě Nový Jičín z roku 1938 (těsně u trati), není však zachycen no mapě Přem. Ježka z roku 1940. Dnes již větřák řadu let nestojí a neznáme dobu a okolnosti jeho zániku. Místní informátoři - novoosídlenci po roce 1945 se na větřák nepamatují.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář