Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muglinov OV

7. 6. 2007

Muglinov

(Burian 335)

Větrný mlýn u j. okraje obce. (Burian)

Do r.1848 vlastnil pozemky Jindřich Vilém hrabě Vlček (Wiltzek) z Drobice, na pastvinách chovali zvláštní rasu ovce dlouhosrsté. V té době není zmíňka o větrném mlýnu.

1. zmínka o VM je z mapy Mor.Ostrava  r.1895 , kde je zakreslen 200m. jz . od obce. ObrazekVíme že byl dřevěný.

k r. 1905 byl majitel pozemku kde stál VM a zároveň starosta obce (1904-07) Josef Nováček  (vis. obr.č.2). Nevíme jestli byl i mlynář. 

 k r. 1931 byl majitel pozemku syn J.N., Oldřich Nováček (obr.č.3, druhý z leva), hned  vedle VM stál a doposud stojí dvojdomek p.J.Szimka a p.J. Slipka , tyto iniciály jsou vřezány do zárubní dveří (J.S a J.S)Obrazek

Kronikář Muglínova p.Pietoň vzpomíná , jak mu maminka (Adolfa Pietoňová) vyprávěla "když jsem byla malá (1910) chodila jsem pást kozy na "Nováčkovi důlky" ku "větřáku". Dále vzpomíná "že tam byl ještě jeden "větřák" , ale tvrzení maminky nemůže 100%  zaručit o pravdivosti.

Existenci VM potvrdil i Ostravský malíř p. Dobeš, který tam za mlada chodíval za děvčaty.

Pán Pietoň dále vzpomíná " když jsem se, se  ženou v 60-tých letech díval z okna na dvůr sousedicího sedláka (Oldřich Žebrák), vášnivého fotografa, a viděl tam  dva mlýnské kameny". Buď to byli z onoho "větřáku" nebo tu stál zmíňovaný druhý "větřák".  Fografie O.Žebráka jsem zatím nenašel, ani foto VM. ( Tímto p.Pietoňovi velmi moc děkuji)

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

patřím do vzdálené rodiny Nováčkovy - psáno 26.června 2016

(Leon Allen, 26. 6. 2016 22:25)

S Olíkem Nováčkem ( syn Oldřicha Nováčka ), jsem vyrůstal. Mám velmi dobré vzpomínky na Nováčkův statek a na Důlky, kde měl můj prastrýc O.Novášek, dva rybníky, kde jsme se s Olíkem koupávali. Olík, měl staršího bratra Zdenka, který umřel v Německu u Baltického more na infarct. Rok si už nepamatuju. Olík odešel v roce 1968, ptvně do Itálie a pak do USA, kde v roce 1984, se při potápěčské práci v Kalifornii utopil. Vím toho ještě hodně. I já už třicet sedm let bydlím v USA na Floridě. Zde je má e-mailová adresa nokt@seznam.cz